Overovanie pravosti bankoviek tromi spôsobmi

Kontrola peňazí UV testerom

Overovanie pravosti bankoviek.

Je to skutočne problém, keď sa vám do ruky dostane falošná bankovka a nemáte po ruke UV detektor. Dobrou správou však je, že existujú rýchle a jednoduché metódy overovania pravosti bankoviek. Hmatom, pohľadom a naklonením viete okamžite falošné peniaze rozpoznať. Podľa európskej centrálnej banky boli v minulosti najviac falšované 20 €, 50 €, 100 € bankovky, ktoré môžu byť lákadlom pre falšovateľov aj v súčasnosti. Overovanie pravosti bankoviek je potrebné pri akejkoľvek príležitosti.

Overovanie pravosti bankoviek hmatom. Keď vezmete do ruky papierovú bankovku, hrany papiera sú ostré a pevné. Na ľavom a pravom sú okraji popisy, hlavný obrázok, a veľká číslovka hodnoty sú pocitovo hrubšie ako ostatné prvky na bankovke.

Overonie pravosti bankovky pohľadom je dôkladné sledovanie bankovky oproti svetlu. V strede bankovky sa objaví bezpečnostné vlákno ako tmavá tenká čiara, v ktorej je vtlačený miniatúrny biely znak eura a hodnota bankovky. Voľným okom sú takmer neviditeľné. Papierové peniaze s vyššiu nominálnou hodnotou majú vodoznak, ktorý sa stane viditeľným ak sa pozriete na bankovku oproti svetlu, alebo ju položíte na tmavý povrch.

Overovanie pravosti bankovky naklonením bankovky oproti svetlu. Tu prichádza ku dvom dôležitým kľúčovým momentom. V ľavej spodnej časti bankovky, kde sa nachádza nominálna hodnota, v ktorej vo vnútri môžeme pri pohybovaní s bankovou vidieť efekt svetla pohybujúci sa hore a dolu. Číslo mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú. Zároveň si treba všimnúť hologram, nachádzajúci sa na pravej strane bankovky. Je to strieborný 8 mm pás, ktorý pri pohybe odhaľuje 4 znaky – hodnotu bankovky, portrét postavy z gréckej mytológie (Európa), symbol eura a okno. Ak si nie ste istí, overte ochranné prvky pod UV testerom.